Для створення препаратів ми використовуємо натуральні речовини мінерального і тваринного походження, а також рослини – всього їх близько 500. Близько 150 видів лікарських рослин ми вирощуємо органічними методами у власному саду відповідно до рекомендацій Асоціації Деметри (Demeter-Verband). Інші культури вирощуються в Зонненхоф (Sonnenhof) – господарстві, сертифікованому Асоціацією Деметра, а також в екологічно чистих партнерських господарствах або збираються в природі в ході контрольованого збору.

Використання власного насіння дає велику перевагу, тому що з часом ми отримали свого роду “власні сорти” особливої якості WALA. Результат їх використання – виробництво життєздатних здорових рослин, які добре адаптовані до місця вирощування. Їх особлива якість дає про себе знати під час обробки в лабораторії лікарських рослин. У ній із застосуванням ритмічних процесів виробляються водні рослинні екстракти, які потрапляють до складу препаратів WALA.


Для виробництва препаратів компанії WALA потрібні здорові і сильні лікарські рослини. Щоб забезпечити ці характеристики, ми використовуємо власні насіння, ретельно доглядаємо за рослинами й удобрює грунт виробленим у нас же компостом. Все це є важливими передумовами якості препаратів WALA та їх дії.
Бернхард Ерманн очолює групу співробітників, що займаються садом WALA. Шестеро садівників обслуговують близько 5 га землі. “Більшість рослин ми вирощуємо у власному саду. Ті деякі насіння, які ми не можемо зібрати у себе, ми купуємо у постачальників, з якими працюємо багато років”. Бернхард Ерманн додає, що таких постачальників небагато.
Частину насіння висаджують для отримання розсади в теплицях ранньою весною. Коли на вулиці стає досить тепло, садівники пересаджують їх вручну. “Коли рослина готова до пересадки в великий контейнер або на грядку, вирішують садівники, беручи до уваги стан грунту і погодні умови”.
Всі рослини різні. Одні добре переносять пересадку в грунт, інші краще ростуть, якщо їх відразу сіяти у відкриті грядки.
Влітку рослини виростають. Як тільки рослина будь-якого виду досягає зрілості, колеги з лабораторії WALA збирають квіти, листя, коріння або цілі рослини – в залежності від того, які його частини потрібні для приготування препаратів.
Те, що не використовується при виробництві препаратів, йде на компост. “Наш компост – це суміш з усього, що є в саду: гілки, трава, рослини”. Двічі на рік садівники за допомогою лопати і вил перевертають компост, щоб забезпечити в ньому природні процеси. Через два з половиною роки компост готовий.
Лабораторія також відправляє в компост попіл висушених залишків стебел рослин. Так завершується життєвий цикл саду. Це створює природний ритм, в якому він живе. Можливо, це саме той ритм, завдяки якому Бернхард Ерманн настільки спокійний.

Вирощування сировини у власному господарстві
На околиці міста Бад Болль знаходиться Зонненхоф, універсальна ферма, сертифікована Асоціацією Деметри з луками і полями, на яких вирощуються корми для молочних корів, зерно для власної пекарні, овочі і лікарські рослини. Для препаратів WALA тут вирощують, наприклад, календулу, ехінацею і горобину. У зборі календули беруть участь співробітники компанії WALA з різних відділів. Адже всі люблять насолоджуватися надзвичайним кольором рослин.


На тлі сірого неба помаранчеве поле календули здається особливо яскравим – навіть на картинах Ван Гога воно не було б настільки вражаючим. Збір врожаю календули – це абсолютно особливий досвід. Під час збору квітки календули одночасно відбувається і оцінка цінної натуральної сировини. “Сьогодні ми повинні зібрати 460 кг квітів календули”, – розповідає Бернхард Клетт, фермер, який займається органічним виробництвом в Зонненхоф, дочірньому підприємстві WALA Heilmittel GmbH. “З цим завданням ми справляємося за чотири години”.
З травня по червень, іноді по серпень, співробітники WALA, а також волонтери зайняті збором врожаю календули, яку також називають нігтиками. Квітки календули збирають по вівторках і п’ятницях на світанку. “Після ночі рослини сильні і красиві, набралися сил. Для використання вони потрібні нам саме такими”, – каже Бернгард Ерманн, відповідальний за сад лікарських рослин WALA. Крім кілька невеликих клієнтів з регіону, WALA є найбільшим замовником.
Основне спорядження збирачів врожаю календули – це прив’язана перед животом ємність об’ємом близько 2 кг. Квіти потрібно зняти зі стебла так, щоб на пелюстках не залишилося зелені зі стебла. Машини зі збору врожаю не можуть виконувати це завдання настільки точно, тому календулу збирають тільки вручну.
Акуратно відокремити квіти, не маючи досвіду, не так уже й просто. Спочатку доводиться практично кожну квітку “виправляти”, а зелену частину стебла обривати кінчиками пальців. Перша ємність наповнюється приблизно за півгодини.


Цього ранку час летить швидко. Через чотири з половиною години денна норма зібрана. Поле все ще стоїть в повній пишноті. Яскраве цвітіння буде радувати око перехожих до перших заморозків. Помічники, які брали участь в зборі врожаю, сідають в машину і відправляються на заслужений відпочинок в Зонненхоф. Квіти доставляють свіжими з поля на переробку в компанію WALA.
Календула відноситься до числа найвідоміших ранозаживляющих рослин. Речовини сімейства ромашкових містять, серед іншого, ефірні масла, сапоніни, каротиноїди, гіркі речовини і флавоноїди. Календула входить до складу препаратів WALA, які застосовуються при лікуванні запалених ран – наприклад, крем Calcea Wund- та Heilcreme.
Рослини з контрольованого дикого збору
Деякі рослини краще ростуть у природному середовищі, ніж в умовах саду. Наприклад, рослині очанка для оптимального отримання лікарського ефекту потрібні звивисті гірські місцевості. Тому ми звертаємося до авторизованих збирачів дикорослої сировини, які збирають для нас очанку на висоті 1200 метрів в південних Вогезах. Збирачі роблять це з великою обережністю, щоб не загрожувати існуванню цього невеликої лікарської рослини.





Біологічне партнерство по всьому світу
WALA спеціально підтримує проекти з вирощування органічних продуктів в інших країнах і поєднує отримання цінної сировини з принципами справедливої торгівлі. Наприклад, в Афганістані компанія співпрацює з програмами всесвітньої боротьби з голодом, пропонуючи майже 700 фермам з вирощування троянд альтернативу вирощуванню опію. Розарії також розташовані в Туреччині і в високогірних районах Ефіопії. Тут WALA забезпечила господарства саджанцями кущів троянд і надає консультації щодо екологічного вирощування сировини. Цінне рожеве масло використовується не тільки для косметики Доктора Хаушка, але також є основною діючою речовиною в мазі WALA Rosatum Heilsalbe. Хочете більше дізнатися про царство королеви квітів? Наша стаття перенесе вас в Ефіопію.

Коли мова заходить про рожеве масло, в пам’яті відразу ж спливає Туреччина, Болгарія або Іран, тільки не Ефіопія. Але високогірні райони Ефіопії славляться не лише кавою. Вони також ідеально підходять для вирощування ароматної троянди сорту Rosa damascena – дамаської троянди, з квітів якої отримують неймовірно цінне ефірне рожеве масло.
У 2005 році ефіоп Фекаде Лакев на шести гектарах землі за підтримки компанії WALA Heilmittel GmbH, почав вирощувати троянду дамаську, дотримуючись принципів органічного землеробства. Ферма з вирощування троянд під назвою Terra PLC розташована на висоті 2900 метрів, близько 125 км на північ від столиці країни Адісс-Абеби, в місцевості під назвою Дебре Бирхан. Все почалося в 2002 році з вирощування овочів. Потім був короткий період вирощування зрізних троянд. Так як вони не переносили пізніх заморозків ефіопського високогір’я, Фекаде Лакев перейшов на троянду дамаську. Швидко були встановлені контакти з компанією WALA, яка дуже надихнулася проектом. Ми давно думали про те, щоб почати вирощування троянд поблизу екватора”, – каже Ральф Кунерт, керівник компанії naturamus GmbH. Незалежна філія WALA закуповує сировину і діючі речовини для препаратів компанії WALA і Доктор Хаушка. Ральф Кунерт знає: чим ближче рослини ростуть до екватора, тим довше вони будуть цвісти. В той час, як в країнах, відомих з вирощування троянд, таких як Болгарія, Туреччина чи Іран, троянди цвітуть чотири тижні і в цей час повинен бути зібраний урожай, цвітіння в Дебре Бирхан триває вісім тижнів. “Це величезна перевага, – пояснює Ральф Кунерт,- тому що для збору такої ж кількість кольорів троянд є в два рази більше часу”. Це означає, що люди знаходяться під меншим тиском, потрібно менше збирачів, їх можна використовувати довго і навіть на постійних роботах. Якість троянд при цьому можна краще перевірити під час збору врожаю, а дистиляційне обладнання працює з рівномірним навантаженням. У троянд з ефіопського високогір’я є й інші переваги. Їхні квіти на чотири грами важчі, ніж квіти троянди, вирощуваної в інших країнах.


Щоб почати проект, WALA надала підприємцю саджанці троянд. Згодом вони перетворилися в величні кущі. Щоб з початку вирощування рослини отримували правильний догляд і оптимальні початкові умови, WALA надала Фекаду Лакеву і його співробітникам радника з органічного землеробства. Він приїжджає на ферму кілька разів на рік, навчає і консультує людей з питань догляду за рожевими кущами. WALA, як правило, пред’являє високі вимоги до сировини, що надходить на переробку. Щоб забезпечити їх дотримання, в 2012 році ферма Фекаде Лакева пройшла першу перевірку на сертифікацію відповідно до стандартів Асоціації Деметра і стандартів справедливої торгівлі fair for life. Тут використовується і абсолютно нове сучасне дистиляційне обладнання. Кошти на його придбання надала компанія WALA за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва від Німецького товариства міжнародного співробітництва. Болгарський експерт, який представляв компанію WALA, керував встановленням обладнання в Ефіопії. “Ми хочемо допомогти накопичити необхідні навички і знання нашим партнерам на місці”, – каже Ральф Кунерт. “Для нас це важливо. Допомога, яка дасть можливість допомогти собі самим – це девіз WALA”.
Ефірна олія Фекаде Лакева єдина в своєму роді, яка поставляється з Африки і має якість, підтверджену Асоціацією Деметри. Для отримання одного кілограма масла потрібні чотири тонни рожевого кольору і близько одного гектара земель. Рожеве масло є в складі майже всіх продуктів Доктор Хаушка, а також в препаратах WALA. Компанія WALA взяла на себе зобов’язання вживати все рожеве масло, яке буде вирощено на фермі протягом десяти років. “Пізніше це будуть максимум 60-70%”, – говорить Ральф Кунерт. “Ми не хочемо, щоб наш партнер знаходився в залежності від нас. Він повинен знайти більше клієнтів і стати на ноги”.
Ще 14 га землі Фекаде Лакев орендував в Анголеле, місцевості, розташованої в десяти кілометрах. Вже зараз там росте багато кущів троянд, і їх буде більше, якщо місцеві фермери візьмуть приклад Фекаде Лакева. У сусідньому селі вже зацікавилися ідеєю. Якщо все піде добре, вони також будуть вирощувати троянди і завдяки Дистиляційного обладнання Terra PLC будуть виробляти ефірне рожеве масло. Таким чином підвищується вирощування троянд в Ефіопії, завдяки чому економічна і соціальна ситуація, в якій живуть люди, може повільно, але впевнено поліпшуватися.


Іншої сировини, наприклад, касторової олії холодного віджиму органічного якості не було б без нашої участі. За допомогою неурядової організації ми зв’язалися з індійськими фермерами, завдяки нашим справедливим цінам провели чесну сертифікацію і включили в наш виробничий процес індійського виробника з виробництва олії. Таким чином ми отримуємо органічну рицинову олію, зокрема, для препарату Chelidonium Kapseln, який допомагає при розладах шлунково-кишкового тракту.
Касторове масло – це компонент Chelidonium Kapseln препарату, який застосовується при шлункових розладах. Коли WALA вирішила використовувати цю сировину сертифікованої органічної якості, виявилося, що ніде в світі його не виробляють. Це повинно змінитися, сказала в 2005 році Христині Еллінгер, відповідальна за закупівлі сировини, і задіяла свої контакти в Індії з фермерами, які займаються органічним виробництвом, а також з неурядовою організацією Satvik.
Цю організацію в 1995 році заснували індійські фермери, орієнтовані на органічне землеробство. Їх метою була підтримка екологічно адаптованого так званого “дощового рільництва” в посушливому північному індійському регіоні Кутч. Після того, як в 2001 році в результаті сильного землетрусу там загинули понад 20000 чоловік, а безліч тих, що вижили втратили засоби для існування, принципово важливим став перехід до методу обробки землі, який не пов’язаний з великими витратами і в той же час підтримує або навіть підвищує родючість грунту. Потрібні були зусилля з боку організації Satvik.

Христині Еллінгер, за освітою екотрофолог і вчений в галузі сільського господарства, приїхала туди в 2005 році з питанням щодо органічної касторової олії і звернулася в організацію Satvik якраз вчасно. Фермери вже тоді виробляли продукцію, відповідну критеріям органічної, проте не мали сертифікації. WALA надала фінансову підтримку організації Satvik і вклала свій досвід в те, щоб весь процес вирощування і переробки рицини був сертифікований Інститутом ринкової екології (IMO). Ця незалежна організація перевіряє продукти, спосіб ведення сільськогосподарських робіт, обробку, імпорт і торгівлю з екологічної точки зору відповідно до Органічним регламентам європейської спільноти. Так в 2005 році почалося багаторічне співробітництво, яке в результаті призвело до появи першого в світі касторової олії, яка має сертифікацію органічної.

З 2005 року Наналал САТРИ, власник і керівник компанії Castor Products Company в Нангдаме (Кутч) підтримує контакти з компанією WALA. Натхненний запитом Крістін Еллінгер і за посередництва організації Satvik, він з 2007 року виробляє на власному обладнанні касторове масло холодного віджиму з насіння органічної якості, який викуповує у фермерів, які отримали відповідну сертифікацію, за ціною на 15-18% вище, ніж звичайне насіння рицини. Натхнений ідеєю органічного виробництва, в 2009 році він встановив ще одну лінію, сертифіковану IMO, яка виробляє тільки касторове масло сертифікованої органічної якості. Доходи від продажу цієї біо-олії Наналал САТРИ використовує для облаштування соціального простору для своїх робітників, а також на те, щоб підтримувати фермерів в сертифікації органічного виробництва та створення можливості приготування їжу з використанням біогазу. На сьогодні він фінансував покупку біогазових установок для 50 фермерів, за допомогою яких сім’ї, що мають корову, можуть готувати всю їжу. Це благословення для сухого і позбавленого дерев регіону Кутч.

На даний момент сільськогосподарські землі приблизно 140 сімей отримали визнання органічної сертифікації. На тисяча сто сімдесят п’ять га землі вони збирають близько 277 тонн насіння рицини і таким чином забезпечують собі стабільний дохід. Наналал САТРИ, який виробляє щорічно близько 60 тонн касторової олії, перевищує потреби компанії WALA, тому тепер працює і з іншими клієнтами. “Це відповідає нашим цілям”, – говорить Христина Еллінгер. “Нашим завданням є стимулювання і підтримка виробничої галузі в регіоні в такій мірі, щоб вона могла існувати стабільно і незалежно для забезпечення фінансової незалежності місцевих жителів”. І – кращі соціальні умови. Адже на додаток до економічного консультування неурядова організація також впроваджує програми в галузі охорони здоров’я та освіти. Христині Еллінгер під час своїх приїздів також піклується про соціальні аспекти. Під час останнього приїзду Наналал САТРИ з гордістю показав поліпшені соціальні приміщення для працівників. Христина Еллінгер явно задоволена: зустріч різних культур дає свої плоди.