Застуда у дітей

Чому ГРВІ у дітей буває так часто

З початком відвідування дитячого саду починається час, коли дитина постійно приносить застуду, кашель, нежить або так звані типові дитячі хвороби. Це абсолютно нормально і навіть необхідно для здорового розвитку. Завдяки інфекціям формується імунна система дитини. Організм навчається протистояти збудникам захворювань та захищатися від зовнішніх впливів. Зважаючи на те, що дитячий організм не знайомий з більшістю збудників захворювань, ГРВІ у дітей – дуже поширене явище.

Лікування застуди у дитини: чому так важливо забезпечити тепло

У диятчому віці захисні механізми спрацьовують не завжди, а якщо вони ослаблені, то дитина може частіше хворіти на застуди та довже одужувати. Тому важливо подбати про те, щоб діти не переохолоджувалися, а якщо замерзли, то мали змогу швидко відновити баланс тепла – це певна профілактика ГРВІ у дітей.

Більше про важливість тепла для збереження здоров’я і типові скарги при застуді ви можете прочитати в розділі, де зібрана вся інформація, присвячена цій темі. Більшість порад, наведених у різних розділах, ви можете також застосовувати при лікуванні дитини. Тут ми наводимо окремі рекомендації, які стосуються дітей грудного віку та малят.

Як підтримати захисні сили дитини?

Теплі ноги – профілактика ГРВІ

Якщо хочеться якомога рідше хворіти, слід дбати про те, щоб ноги були в теплі. Для такого “методу”, як вовняні шкарпетки, людина не буває занадто юною або занадто старою. Щоб зберегти баланс тепла в організмі, дітям першого року життя також рекомендується одягати шапочку.

Ефективні ліки від застуди для дітей: що допоможе маленькому носику?

Грудне молоко та розчин солі – допомога при нежитю
Закладений ніс заважає немовлятам пити молоко, тому що вони не можуть дихати. Тому потрібно частіше робити перерви під час годування й скористатися “краплями в ніс” м’якої дії: якщо ви годуєте грудьми, можете закапати дитині в ніс кілька крапель грудного молока. Як альтернативу можна використати кілька крапель розчину солі. Перед цим акуратно почистіть ніс згорнутим куточком хустки.

Якщо ви помітили перші ознаки застуди у дитини, а також для подальшого лікування можна застосувати гранули WALA Агропірон Глобулі Велаті, які допомагають полегшити сильний нежить, розрідити густий слиз та зменшити запалення.

Приготування розчину кухонної солі

Сольовий розчин зволожує слизову і має протинабрякову дію. Його можна купити в аптеці або зробити самостійно. Для цього просто додайте в 0,5 л кип’яченої води 1 чайну ложку звичайної солі і дайте розчину охолонути.

Застуда у немовлят: стежте за положенням голови

Маленька подушка, підкладена під матрац з боку голови допомагає при нежитю тримати голову дитини вище під час сну і полегшує дихання. Покладіть на неї дитину, але обережно – не на живіт.

Нежить у дитини: вчимося чистити ніс

Дітей, які за віком можуть відвідувати дитсадок, можна навчити по-справжньому сякатися. Важливо, щоб дитина по черзі закривала одну ніздрю і видувала повітря з іншої, щоб слиз не потрапив під тиском в навколоносові пазухи. Можливо, дитині допоможе це опис: не дмухай, як сердитий слон. Краще тихенько видувай повітря з ніздрі – так, щоб метелик, який сидить у тебе на носі, нікуди не полетів. Втім, багато хто з малечі обходиться без поетичного опису і намагається робити все правильно під наглядом дорослих.

Перші ознаки застуди у дитини: першіння в горлі

Якщо з’являється відчуття першіння в горлі, це часто є першою ознакою застуди. Адже саме через слизову носа, рота та горла збудники хвороби потрапляють в організм. Біль в горлі також є першою ознакою того, що організм опирається, реагуючи запаленням. На цьому етапі можна підтримати захисні сили дитини і позитивно вплинути на перебіг хвороби. Крім того, можна дещо зробити для полегшення проблем при ковтанні, першіння в горлі або захриплості голосу.

Біль у горлі у дитини: як допомогти?

Використовуйте тепло

Не лише в ділянці, де тепло допоможе зберегти шарф, але також і в ногах. Адже імунна система дитини може працювати добре, тільки якщо тепло всьому тілу.

Зробіть лимонний компрес на шию

Це обгортання дуже легко робити, при цьому воно ефективно позбавляє болю в горлі. Зверніть увагу: цей компрес можна робити дітям, починаючи зі шкільного віку.

ГРВІ у дітей: коли звертатися до лікаря?

Будь ласка, зверніться до педіатра, якщо у дитини розвинувся гострий тонзиліт. Його типові ознаки:

  • раптовий початок захворювання зі скаргами на сильний біль при ковтанн
  • зазвичай висока температура
  • мигдалини припухли, вони червоні, вкриті нальотом, часто – з неприємним запахом з рота
Зволожуйте слизову дихальних шляхів

Щоб заспокоїти суху та подразнену слизову і зробити лікування ГРВІ у дітей ефективнішим, слід давати якомога більше пити, краще негазовану воду кімнатної температури або чай, наприклад, із шавлією.

Подбайте про голос

Якщо у дитини захриплість, вона повинна якомога менше говорити, щоб запалення гортані та голосових зв’язок швидше минуло. Шепіт, до речі, не є альтернативою, тому що при ньому голосові зв’язки напружуються сильніше, ніж при нормальній силі голосу.

Лимонний компрес при болю в горлі

На відміну від багатьох інших компресів, його роблять не гарячим, а теплим, приблизно на 2 градуси нижче температури тіла, або взагалі прохолодним. Будь ласка, прослідкуйте або запитайте у дитини:

  • якщо у нього труднощі при ковтанні, компрес повинен бути злегка теплим
  • якщо горло припухло і почервоніло, потрібно зробити прохолодний компрес
  • занурте тканину в миску з теплою або прохолодною лимонної водою (в 500 мл води розведіть сік половини лимона)
  • відіжміть тканину і покладіть на шию попереду, залишаючи вільною ділянку хребта
  • оберніть всю шию вовняним шарфом
  • залиште компрес на 30 хвилин, потім приберіть вологу тканину і обгорніть шию сухим шарфом, щоб зберегти тепло
Кашель при застуді у дитини: що допоможе?

Пити часто і багато

Стежте за тим, щоб дитина багато пила, тому що це допомагає підтримувати слизову зволоженою та полегшує відкашлювання.

Компрес з лавандовим маслом

  • 9 крапель 10% лавандової олії нанести на носовичок або схожий за розміром шматок бавовняної або шовкової тканини
  • Порада: якщо флакон з ефірним маслом не має піпетки, прикладіть тканину прямо до пляшечки, переверніть її й повторюйте так відповідно до потрібної кількості крапель
  • тканина з нанесеною на неї ефірною олією покладіть в невеликий пластиковий пакет для харчових продуктів, протягом двох хвилин прогрійте, обернувши пляшку з теплою водою або між двома теплими пляшками
  • дістаньте з пакета і покладіть на середину грудної клітини
  • оберніть шарфом, вовняною або шовковою тканиною
  • залиште компрес на 15-20 хвилин, потім витягніть тканину з ефірною олією і ще 15-20 хвилин відпочиньте

Якщо кашель у дитини не зменшується впродовж двох днів або піднялася висока температура, зверніться до педіатра. Особливо небезпечним може бути кашель у немовлят. У перші місяці життя імунна система ще незріла, і звичайний кашель може швидко перейти в запалення легенів. Це ж стосується і неясних скарг.

У малечі болять вушка: що допоможе?

У дітей частіше, ніж у дорослих, при застуді розвивається запалення середнього вуха, тому що євстахієва труба, яка зв’язує носоглотку і середнє вухо, порівняно коротка. Через це хвороботворні мікроорганізми легко потрапляють з носоглотки в порожнину середнього вуха і спричиняють запалення. Коли євстахієва труба набрякає і перекриває прохід до середнього вуха, це призводить до виділення секрету і спричиняє сильний біль при натисканні. Про те, що у маленької дитини болить вухо, можна зрозуміти з того, що вона неспокійна, кричить, хитає головою. Старші діти також торкаються вух. Допомогти малечі можна, звільнивши закритий прохід до середнього вуха, провентилювавши його і знявши біль.

Вентиляція вуха

Усі рекомендації, що стосуються нежитю, також стосуються вух, адже ніс безпосередньо пов’язаний із середнім вухом. Вільне носове дихання – це передумова для вентиляції середнього вуха. Щоб зменшити біль у вусі, закапайте в ніздрі дитині розчин солі.

Правильне застосування вушних крапель

Якщо вушні краплі є причиною болю, слід бути дуже обережними. Проблема може бути в ушкодженні (перфорації) барабанної перетинки, яку повинен лікувати лікар.

Ось як перевірити у дитини шкільного віку, чи не ушкоджена барабанна перетинка:

затисніть дитині ніс і попросіть її сильно дмухнути – як при очищенні носа. Якщо під час цього процесу дитина чує свист або шипіння, а з вуха, ймовірно, виділяється секрет, це свідчить про ушкодження барабанної перетинки.

Луковий компрес

Старий народний засіб, який не втрачає свої актуальності при болях у вусі – цибулевий компрес. Найважливіший його інгредієнт, найімовірніше, завжди у вас під рукою, тому що для компресу потрібна звичайна цибуля. Його ефірні олії чинять протизапальну дію і можуть зменшувати біль.

Ось як роблять цибулевий компрес

Поріжте дрібно маленьку цибулину і покладіть на попередньо прогріту тканину. Зробіть з тканини пакетик і закріпіть його (також можна використовувати тонку бавовняну панчоху). Прив’яжіть пакетик за допомогою шарфа на півгодини біля вуха, яке болить.

Біль у вусі: коли звертатися до лікаря?

Якщо біль у вусі продовжує посилюватися або дитина плаче від болю, загальний стан погіршується, температура тіла піднімається вище 39˚С, необхідно звернутися до педіатра, щоб виключити запалення середнього вуха. Це ж стосується і невизначених скарг.

Наведені вище рекомендації та описання симптомів не є підставою для самодіагностики або самолікування. Вони не можуть замінити консультацію лікаря.

Відкрийте для себе різноманітність ліків
WALA