Застуда у дітей

Чому діти так часто хворіють на застуду

З початком відвідування дитячого саду починається час, коли дитина постійно приносить застуду, кашель, нежить або так звані типові дитячі хвороби. Це абсолютно нормально і навіть необхідно для його здорового розвитку. Інфекції допомагають дитині посилити свою імунну систему. Організм вчиться протистояти збудникам захворювань, відстоювати себе і захищатися від зовнішніх впливів.

Дітям при застуді потрібно тепло

Ослаблення захисних функцій може призвести до того, що дитина буде часто хворіти застудами і вимагати багато часу, щоб після хвороби відновити свої сили. Тому тепло є вирішальним фактором. Якщо ви підтримуєте баланс тепла в організмі дитини, то підтримуєте і його захисні сили.

Більше про баланс тепла і типових скаргах при застуді ви можете прочитати в рубриці Застуда. Багато поради ви можете використовувати при лікуванні дитини. Тут ми наводимо окремі рекомендації, які стосуються лікування немовлят та маленьких дітей.

Що допомагає дбайливо підтримати захисні сили дитини?

Теплі ноги

Протягом усього життя теплі ноги – це фактор, який зберігає здоров’я. Для вовняних шкарпеток людина не буває занадто юною або занадто старою. Для дітей першого року життя також рекомендується використовувати шапочку.

Що допоможе носику малюка під час застуди?

Грудне молоко та розчин солі
Закладений ніс заважає немовлятам пити, тому що вони не можуть дихати. Тому потрібно частіше робити перерви і скористатися “краплями в ніс” м’якої дії: якщо ви годуєте грудьми, можете закапати дитині в ніс кілька крапель грудного молока. Як альтернативу можна використати кілька крапель розчину солі. Перед цим акуратно почистіть ніс згорнутим куточком хустки.

Для застосування всередину при лікуванні нежиті можна використовувати гранули WALA Агропірон Глобулі Велаті, які допомагають полегшити і разжижить сильний, густий нежить і зменшити запалення.

Приготування розчину кухонної солі

Сольовий розчин зволожує слизову і має протинабрякову дію. Його можна купити в аптеці або зробити самостійно. Для цього просто додайте в 0,5 л кип’яченої води 1 чайну ложку звичайної солі і дайте розчину охолонути.

Тримати вище голову

Маленька подушка під головною частиною матраца допомагає тримати голову дитини вище під час сну і полегшує дихання. Покладіть на неї дитину, але обережно – не на живіт.

Вчимося чистити ніс

Дітей дитсадівського віку вже можна навчити по-справжньому сякатися. Важливо, щоб дитина по черзі закривала одну ніздрю і видувала повітря з іншої, щоб слиз не потрапила під тиском в навколоносові пази. Можливо, дитині допоможе це опис: не сурми, як сердитий слон. Краще тихенько видувай повітря з ніздрі – так, щоб метелик, який сидить у тебе на носі, не полетів.

Першіння в горлі

Якщо з’являється відчуття першенія в горлі, це часто є першою ознакою застуди. Адже саме через слизову носа, рота та горла збудники хвороби потрапляють в організм. Біль в горлі також є першою ознакою того, що організм пручається, реагуючи запаленням. На цьому етапі можна підтримати захисні сили дитини і позитивно вплинути на перебіг хвороби. Крім того, можна дещо зробити для полегшення проблем при ковтанні, першіння в горлі або захриплості голосу.

Що допоможе горлу малюка при першінні?

Тепло

Не тільки в області шиї, де буде корисним теплий шарф, але також і в ногах. Тому що імунна система дитини може працювати добре, тільки якщо тепло всьому тілу.

Лимонний компрес на шию

Це обгортання просто використовувати, воно знімає біль в горлі. Підходить, однак, для дітей починаючи зі шкільного віку.

Коли звертатися до лікаря?

Будь ласка, зверніться до педіатра, якщо у дитини розвинувся гострий тонзиліт. Його типові ознаки:

 • раптовий початок захворювання зі скаргами на сильний біль при ковтанн
 • зазвичай висока температура
 • мигдалини опухли, вони червоні, покриті нальотом, часто – з неприємним запахом з рота
Зволоження слизової

Щоб заспокоїти суху та роздратовану слизову дитини і допомогти їй краще справлятися з вірусом, що викликав застуду, потрібно давати якомога більше пити, краще негазовану воду кімнатної температури або чай, наприклад, з шавлієм.

Подбайте про голос

Якщо у дитини захриплість, вона повинна якомога менше говорити, щоб запалення в області гортані та голосових зв’язок швидше проходило. Шепіт, до речі, не є альтернативою, тому що при ньому голосові зв’язки напружуються сильніше, ніж при нормальній мові.

Лимонний компрес при болю в горлі

На відміну від багатьох інших компресів, його роблять не гарячим, а теплим, приблизно на 2 градуси нижче температури тіла, або взагалі прохолодним. Будь ласка, прослідкуйте або запитайте у дитини:

 • якщо у нього труднощі при ковтанні, компрес повинен бути злегка теплим
 • якщо горло припухло і почервоніло, потрібно зробити прохолодний компрес
 • занурте тканину в миску з теплою або прохолодною лимонної водою (в 500 мл води розведіть сік половини лимона)
 • відіжміть тканину і покладіть на шию попереду, залишаючи вільною ділянку хребта
 • оберніть всю шию вовняним шарфом
 • залиште компрес на 30 хвилин, потім приберіть вологу тканину і закутайте шию сухим шарфом, щоб зберегти тепло
Що допоможе дитині при кашлі, викликаному застудою?

Пити часто і багато

Слідкуйте за тим, щоб дитина багато пила, тому що це підтримує вологість слизової та полегшує відкашлювання

Компрес з лавандовим маслом

 • 9 крапель 10% лавандової олії нанести на носовичок або аналогічний за розміром шматок тканини з бавовни або шовку
 • Порада: якщо флакон з ефірним маслом не має піпетки, прикладіть тканину прямо до пляшечки, переверніть її й повторюйте так відповідно до потрібної кількості крапель
 • тканина з нанесеним на неї ефірним масло покладіть в невеликий пластиковий пакет для харчових продуктів, протягом двох хвилин прогрійте, обернувши пляшку з теплою водою або між двома пляшками
 • дістаньте з пакета і покладіть на середину грудної клітини
 • оберніть шарфом, вовняною або шовковою тканиною
 • залиште компрес на 15-20 хвилин, потім витягніть тканину з ефірною олією і ще 15-20 хвилин відпочиньте

Якщо кашляє маленька дитина, максимум через два дні або при високій температурі зверніться до педіатра. У перші місяці життя імунна система ще незріла, і звичайний кашель може швидко перейти в запалення легенів. Це ж стосується і неясних скарг.

Що допоможе, якщо у малюка болять вушка?

У дітей частіше, ніж у дорослих, розвивається запалення середнього вуха, тому що євстахиєва труба, що зв’язує носоглотку і середнє вухо, порівняно коротка. Через це хвороботворні мікроорганізми легко потрапляють з носоглотки в порожнину середнього вуха і викликають запалення. Коли євстахиєва труба набрякає і перекриває прохід до середнього вуха, це призводить до виділення секрету і викликає сильний біль при натисканні. Про те, що у маленької дитини болить вухо, можна зрозуміти по тому, що він неспокійний, кричить, трусить головою. Старші діти також торкаються вух. Допомогти можна, звільнивши закритий прохід до середнього вуха, провентилювавши його і знявши біль.

Вентиляція вуха

Всі рекомендації, що стосуються нежиті, також стосуються вух, тому що ніс безпосередньо пов’язаний із середнім вухом. Вільне носове дихання – це передумова для вентиляції середнього вуха. Закапайте в ніздрі дитині розчин солі.

Правильне застосування вушних крапель

Якщо вушні краплі викликають біль, потрібно дотримуватися обережності. Причиною може бути пошкодження (перфорація) барабанної перетинки, яку повинен лікувати лікар.

Ось як перевірити у дитини шкільного віку, чи немає пошкоджень барабанна перетинка:

затисніть дитині ніс і попросіть його сильно подути – як при сяканні. Якщо під час цього процесу дитина чує свист або шипіння, а з вуха, можливо, виділяється секрет, це говорить про пошкодження барабанної перетинки.

Луковий компрес

Старий народний засіб, який не втрачає свого ефекту на початку болю у вусі – цибулевий компрес. Найважливіший його інгредієнт, швидше за все, завжди у вас під рукою, тому що для компресу потрібна звичайна цибуля. Його ефірні масла мають протизапальну дію і можуть зменшувати біль.

Ось як роблять цибулевий компрес

Поріжте дрібно маленьку цибулину і покладіть на попередньо прогріту тканину. Зробіть з тканини пакетик і закріпіть його (як альтернативу можна використовувати тонку бавовняну панчоху). Прив’яжіть пакетик за допомогою шарфа на півгодини біля вуха, яке болить.

Біль у вусі – коли звертатися до лікаря?

Якщо біль у вусі продовжує посилюватися або дитина плаче від болю, загальний стан погіршується, температура тіла піднімається вище 39˚С, необхідно звернутися до педіатра, щоб виключити запалення середнього вуха. Це ж відноситься до незрозумілих скарг.

Наведені вище рекомендації та описання симптомів не є підставою для самодіагностики або самолікування. Вони не можуть замінити консультацію лікаря.

Відкрийте для себе різноманітність ліків
WALA