Нежить – або медичною мовою риніт – це справжнє втілення застуди. Водночас, нежить, так само, як кашель, є лише симптомом. Він проявляється закладеністю носа та виділенням слизу. Нежить – явище неприємне, але переважно безпечне. Однак ігнорувати риніт не можна, адже разом зі слизом віруси, що спричиняють застуду, можуть потрапити в навколоносові пазухи і спровокувати запалення. До того ж, якщо заклало ніс – це певна підказка, яка здебільшого свідчить про те, що слід більше дбати про себе.
Слизова оболонка носа не тільки фільтрує повітря, яке ми вдихаємо, але також є вартовим нашого організму. Для постійного контакту із зовнішнім світом природа добре її підготувала: слизова добре зволожена, у ній хороше кровопостачання і вона забезпечує потужний імунний захист. Але якщо захисні сили організму перевантажені, на збудники захворювань, наприклад, віруси, що спричиняють застуду, ніс реагує нежиттю. Також з’являються напади чхання, посилюється кровообіг, що ми відчуваємо як набряк слизової (тобто, закладеність носа), та утворюється велика кількість секрету, що має вивести вірус назовні. Отже, нежить – це природний і розумний процес, який можна полегшити, але не зупинити. Наприклад, судинозвужувальні спреї для носа знижують природний захист і можуть спричинити медикаментозний риніт – при тривалому застосуванні вони провокують набряк слизової носа, хоча нежить вже давно припинився. Тому рекомендується застосовувати такі препарати нетривало, наприклад, перед сном, і загалом лікувати нежить за допомогою натуральних препаратів та перевірених домашніх засобів.
Зараження відбувається далеко не після кожного контакту з вірусами. Але якщо захисні сили організму ослаблені через надмірне перевантаження або переохолодження, може розвинутися захворювання. Слизова оболонка носа чутливо реагує на сухе повітря в приміщеннях, де працюють прилади обігріву, на вітер і холод – у такі моменти в ній погіршується кровообіг. Якщо ви замерзли, організм не може забезпечити комфортну температуру в усьому тілі і зменшує кровообіг в кінцівках, у ділянці спини та в носі. Ніколи не перемерзати – найкращий спосіб запобігти появі нежитю. Якщо ви вже почали чхати, наша рекомендація – тепло та спокій.
Існує зв’язок між холодними ногами та кровообігом у слизовій оболонці носа. Тому іноді можливо за допомогою теплих шкарпеток або зігріваючої ванночки для ніг запобігти риніту або ефективно лікувати нежить.

Ніс пов’язаний не тільки з горлом, а й з різними порожнинами в черепі, наповненими повітрям: навколоносовими пазухами та барабанною порожниною в середньому вусі. Тому віруси, що спричинили застуду, можуть потрапити в ці порожнини з носа і спричинити запалення навколоносових пазух (синусит) або запалення середнього вуха (отит). Ось чому до нежитю треба ставитися серйозно і лікувати його. Якщо ніс добре очищується від утвореного секрету, це дає змогу зменшити ймовірність подальшого запалення. Ось чому так важливо правильно очищувати ніс.
Очищувати ніс слід обережно та почергово. Спочатку затисніть одну ніздрю і обережно виштовхніть слиз із іншої назовні. Якщо ви будете виштовхувати повітря надто сильно, слиз під тиском може потрапити в навколоносові пазухи і там, ймовірно, спричинити запалення.
Що допоможе від нежитю

- Інгаляції. Підготуйте миску, в яку налийте півлітра теплої води, додайте туди 5-10 крапель ефірної олії (наприклад, олії хвої). Накрийте голову рушником, вкривши також миску, і вдихайте пару по можливості через ніс, видихаючи через рот. Це допоможе зволожити слизову, розрідити секрет і звільнити дихальні шляхи.
- Вживання достатньої кількості рідини. Пийте впродовж дня щонайменше два літри негазованої води або чаю. Якщо організм отримує достатньо рідини, він може краще захищатися від вірусів, які спричиняють нежить. Це також сприяє розрідженню слизу та полегшує очищення носа.
- Здоровий клімат у приміщенні. Вологе повітря в приміщення позитивно впливає на дихальні шляхи. Якщо ви не маєте зволожувача повітря, поставте ємність з водою на опалювальний прилад або розташуйте сушарку з мокрою білизною в кімнаті. Також не забувайте регулярно провітрювати приміщення.
- Теплі ноги. Тримати ноги в теплі можна не тільки за допомогою вовняних шкарпеток. Ванночка для ніг також допоможе зберегти тепло і зігріти все тіло. У неї можна додати 10% олію евкаліпту.
Від нежитю з великою кількістю виділень з носа свою ефективність довів препарат WALA Агропірон Глобулі Велаті. Він містить рослинні екстракти пирію повзучого (Agropyron repens) та кульбаби (Taraxacum officinale), які сприяють нормалізації надмірного виділення слизу та допомагають вилікувати нежить.
- При сильних, невизначених або тривалих скаргах.
- Якщо температура тіла піднялася вище 39˚С або тримається більше трьох днів.
- При болях або відчутті тиску в голові або обличчі, особливо під час нахилянь.
- Якщо виділення з носа гнійні або з кров’ю.
- Якщо впродовж тижня нежить не зменшився.