Кашель: різний і неприємний

Сухий, сильний, виснажливий кашель: багато визначень однієї скарги

Зазвичай ми сприймаємо його як подразник, але кашель виконує важливу функцію: з потоком повітря, яке він виштовхує, виводить з дихальних шляхів чужорідні тіла і слиз. Сам процес очищення дихальних шляхів – справа на кілька секунд, натомість як симптом застуди кашель супроводжує протягом тривалого часу, і проходить кілька фаз. Кожна з них по-своєму важлива, тому не слід пригнічувати цей рефлекс. Краще знайти спосіб допомогти організму швидше впоратися із захворюванням.

Що таке кашель

Будь-який кашель – сухий (непродуктивний), вологий (продуктивний), тривалий, нападами або епізодичний – є природною захисною реакцією організму на присутність хвороботворних мікроорганізмів. Сильний кашель при застуді сигналізує про те, що організм активно бореться зі збудником захворювання і потребує підтримки. При будь-яких видах кашлю його можна полегшити, не пригнічуючи.

З медичної точки зору поняття “кашель” є загальним описом симптому. Залежно від характеру – сухий кашель, вологий кашель, “гавчаючий” кашель, задушливий кашель, нападоподібний кашель – лікар ставить діагноз. Пам’ятайте, що цей симптом може супроводжувати не тільки респіраторні інфекції, а й інші захворювання, зокрема, буває “серцевим” або пов’язаним із порушеннями роботи шлунка.

Симптом, який змінюється впродовж хвороби

Як правило, типовий застудний кашель (без температури або на тлі підвищення температури тіла) має три фази:

1. Впродовж перших двох-трьох днів хворого супроводжує сухий кашель. Зазвичай він є найбільш виснажливим та дуже дратує. У цей період організм механічно очищає запалену слизову дихальних шляхів від чужорідних тіл і стимулює імунну систему до вироблення більшої кількості слизу. Сильний сухий кашель іноді має характер нападів, не дає вдихнути, заважає спати.

2. Після кількох днів хвороби в бронхах накопичується більше слизу – він потрібен, щоб під час кашлю вивести якомога більше клітин збудника захворювання з організму. Іноді на те, щоб відкашлятися, потрібно багато сил, однак це важливий крок на шляху до одужання. Такий продуктивний кашель не можна пригнічувати, слід підтримувати процес і намагатися зменшити скарги.

3.У фазі одужання кашель знову може стати сухим, оскільки слизові оболонки все ще роздратовані і залишаються чутливими. Тепер бронхи повинні відновитися і повернутися в стан балансу тепла і вологості.

Як правильно кашляти…

при сухому кашлі (сухий кашель без мокротиння):

Щоб не дратувати сильніше запалені слизові оболонки, намагатися кашляти якомога менше.

Ось як можна заспокоїти болісний напад кашлю:

 • кілька разів ковтніть або випийте невеликими ковтками щось тепле
 • дихайте поверхнево або на короткий час затримайте дихання

при продуктивному кашлі (кашель з відходженням мокротиння):

Важливо відкашлювати мокротиння, щоб вивести з дихальних шляхів мікроорганізми, які спричинили захворювання.

Ці способи допоможуть полегшити відкашлювання:

 • відкашлюватися тоді, коли відчуваєте мокроту в горлі
 • вдихнути і 2-3 рази відкашлятися в носовичок

Намагайтеся кашляти якомога спокійніше, а також подалі від людей та в носовичок або згин ліктя.

Що допоможе від кашлю?

 • Захисний теплової “кокон”. Якщо ви страждаєте від кашлю, не зігрівайте тільки груди або область плечей, але також ноги. Вовняні шкарпетки й зігрівальні ванночки для ніг (наприклад, з 10% ефірним маслом евкаліпта) допоможуть і прогріють все тіло.
 • Інгаляції. Підготуйте місткість з 0,5 л гарячої води і 5-10 краплями ефірної олії (наприклад, евкаліптової або тим’янової). Накрийте голову рушником, нахилившись над місткістю і вдихайте пар по можливості через ніс та видихайте через рот. Це допомагає розрідженню слизу, а також зволожує і заспокоює дихальні шляхи.
 • Часте пиття. Пийте протягом дня мінімум два літри води без газу або теплого чаю, звичайного або трав’яного. Це допомагає організму розріджувати слиз і легше відкашлюється
 • Вологість повітря в приміщенні. Зволожене повітря допомагає дихальним шляхам. Можна просто поставити на опалювальний прилад місткість з водою або поставити сушитися одяг в спальні. Крім того, обов’язково регулярно провітрюйте приміщення.
Препарати WALA, які призначають при кашлі:

Оскільки при кашлі добре допомагає подорожник (Plantago lanceolata), ми його додали в склад препарата Wala Бронхо Плантаго Глобулі Велаті для внутрішнього застосування. Подорожник заспокоює подразнену слизову, полегшує приступи кашлю і сприяє зменшенню запалення дихальних шляхів.

Кашель: коли звертатися до лікаря?

 • При сильних, незрозумілих або постійних скаргах
 • Якщо при вдиху або видиху ви відчуваєте сильний біль
 • При наявності крові в мокротинні
 • При раптовому підвищенні температури тіла або дуже високій температурі
 • При підозрі на бактеріальну інфекцію (про це може свідчити жовтувато-зелений колір слизу), якщо виникає задишка і кашель, довготривалий кашель

Наведені вище рекомендації та опису симптомів не є підставою для самодіагностики або самолікування. Вони не можуть замінити консультацію лікаря.

Відкрийте для себе різноманітність ліків
WALA