Кашель

Здоровий рефлекс та джерело роздратування

Кашель виконує важливу функцію: завдяки вибуховому руху повітря він виводить з дихальних шляхів чужорідні тіла і слиз. Це відбувається за лічені секунди. Однак в якості симптому застудного захворювання кашель супроводжує протягом тривалого часу, і проходить кілька фаз. У нашому довіднику ви знайдете поради, як полегшити цей стан, не пригнічуючи важливий рефлекс.

Що таке кашель

Якщо пам’ятати про те, що кашель є не хворобою, а природною захисною реакцією організму, це допоможе з ним подружитися, навіть якщо кашель триває багато днів. Виражений кашель при застуді сигналізує про те, що організм активно бореться зі збудником захворювання і йому потрібна невелика підтримка. Важливий елемент — тепло. Якщо ви допоможете кашлю замість того, щоб його пригнічувати, це може принести відчутне полегшення.

З медичної точки зору поняття “кашель” є описом симптому, а клінічну картину називають терміном “бронхіт”.

Три фази кашлю

Як правило, типовий простудний кашель проходить три наступні фази:

1. У перші два-три дні хворого супроводжує сухий подразливий кашель. Організм механічно очищає запалену слизову дихальних шляхів від чужорідних тіл і стимулює імунну систему до вироблення більшої кількості слизу. Сухий кашель є досить болісним, іноді стає нападоподібним, не дає вдихнути, заважає спати.

2. Далі в бронхах накопичується найбільше слизу, щоб захопити якомога більше збудників хвороби і вивести їх з організму. Іноді на те, щоб відкашлятися, потрібно багато сил, однак це важливий крок на шляху до одужання. Такий кашель не можна пригнічувати, потрібно підтримувати процес і намагатися зменшити скарги.

3.У фазі одужання кашель знову може стати сухим, оскільки слизові оболонки все ще роздратовані і залишаються чутливими. Тепер бронхи повинні відновитися і повернутися в стан балансу тепла і вологості.

Як правильно кашляти…

при сухому кашлі (сухий кашель без мокротиння):

Щоб не дратувати сильніше запалені слизові оболонки, намагатися кашляти якомога менше.

Ось як можна заспокоїти болісний напад кашлю:

 • кілька разів ковтніть або випийте невеликими ковтками щось тепле
 • дихайте поверхнево або на короткий час затримайте дихання

…при продуктивному кашлі (кашель з відходженням мокротиння):

Важливо відкашлювати мокротиння, щоб вивести з дихальних шляхів мікроорганізми, що викликали захворювання.

Ці способи допоможуть полегшити відкашлювання:

 • відкашлюватися тоді, коли відчуваєте мокроту в горлі
 • вдихнути і 2-3 рази відкашлятися в носовичок

Намагайтеся кашляти якомога спокійніше, а також подалі від людей та в носову хустку або згин ліктя.

Що допоможе при кашлі?

 • Захисний теплової “кокон”. Якщо ви страждаєте від кашлю, не зігрівайте тільки груди або область плечей, але також ноги. Вовняні шкарпетки й зігрівальні ванночки для ніг (наприклад, з 10% ефірним маслом евкаліпта) допоможуть і прогріють все тіло.
 • Інгаляції. Підготуйте місткість з 0,5 л гарячої води і 5-10 краплями ефірної олії (наприклад, евкаліптової або тим’янової). Накрийте голову рушником, нахилившись над місткістю і вдихайте пар по можливості через ніс та видихайте через рот. Це допомагає розрідженню слизу, а також зволожує і заспокоює дихальні шляхи.
 • Часте пиття. Пийте протягом дня мінімум два літри води без газу або теплого чаю, звичайного або трав’яного. Це допомагає організму розріджувати слиз і легше відкашлюється
 • Вологість повітря в приміщенні. Зволожене повітря допомагає дихальним шляхам. Можна просто поставити на опалювальний прилад місткість з водою або поставити сушитися одяг в спальні. Крім того також обов’язково регулярно провітрюйте приміщення.
Препарати WALA, які можуть допомогти

Оскільки при кашлі добре допомагає подорожник (Plantago lanceolata), ми використовуємо його в Wala Брнхо Плантаго Глобулі Велаті для застосування всередину. Подорожник заспокоює подразнену слизову, полегшує приступи кашлю і сприяє зняттю запалення дихальних шляхів.

Кашель: коли звертатися до лікаря?

 • При сильних, незрозумілих або постійних скаргах
 • Якщо при вдиху або видиху ви відчуваєте сильний біль
 • При наявності крові в мокротинні
 • При раптовому підвищенні температури тіла або дуже високій температурі
 • При підозрі на бактеріальну інфекцію (про це може свідчити жовтувато-зелений колір слизу)

Наведені вище рекомендації та опису симптомів не є підставою для самодіагностики або самолікування. Вони не можуть замінити консультацію лікаря.

Відкрийте для себе різноманітність ліків
WALA