Зазвичай ми сприймаємо його як подразник, але кашель виконує важливу функцію: з потоком повітря, яке він виштовхує, виводить з дихальних шляхів чужорідні тіла і слиз. Сам процес очищення дихальних шляхів – справа на кілька секунд, натомість як симптом застуди кашель супроводжує протягом тривалого часу, і проходить кілька фаз. Кожна з них по-своєму важлива, тому не слід пригнічувати цей рефлекс. Краще знайти спосіб допомогти організму швидше впоратися із захворюванням.
Будь-який кашель – сухий (непродуктивний), вологий (продуктивний), тривалий, нападами або епізодичний – є природною захисною реакцією організму на присутність хвороботворних мікроорганізмів. Сильний кашель при застуді сигналізує про те, що організм активно бореться зі збудником захворювання і потребує підтримки. При будь-яких видах кашлю його можна полегшити, не пригнічуючи.
З медичної точки зору поняття “кашель” є загальним описом симптому. Залежно від характеру – сухий кашель, вологий кашель, “гавчаючий” кашель, задушливий кашель, нападоподібний кашель – лікар ставить діагноз. Пам’ятайте, що цей симптом може супроводжувати не тільки респіраторні інфекції, а й інші захворювання, зокрема, буває “серцевим” або пов’язаним із порушеннями роботи шлунка.
Як правило, типовий застудний кашель (без температури або на тлі підвищення температури тіла) має три фази:
1. Впродовж перших двох-трьох днів хворого супроводжує сухий кашель. Зазвичай він є найбільш виснажливим та дуже дратує. У цей період організм механічно очищає запалену слизову дихальних шляхів від чужорідних тіл і стимулює імунну систему до вироблення більшої кількості слизу. Сильний сухий кашель іноді має характер нападів, не дає вдихнути, заважає спати.

2. Після кількох днів хвороби в бронхах накопичується більше слизу – він потрібен, щоб під час кашлю вивести якомога більше клітин збудника захворювання з організму. Іноді на те, щоб відкашлятися, потрібно багато сил, однак це важливий крок на шляху до одужання. Такий продуктивний кашель не можна пригнічувати, слід підтримувати процес і намагатися зменшити скарги.
3.У фазі одужання кашель знову може стати сухим, оскільки слизові оболонки все ще роздратовані і залишаються чутливими. Тепер бронхи повинні відновитися і повернутися в стан балансу тепла і вологості.
при сухому кашлі (сухий кашель без мокротиння):
Щоб не дратувати сильніше запалені слизові оболонки, намагатися кашляти якомога менше.
Ось як можна заспокоїти болісний напад кашлю:
- кілька разів ковтніть або випийте невеликими ковтками щось тепле
- дихайте поверхнево або на короткий час затримайте дихання
при продуктивному кашлі (кашель з відходженням мокротиння):
Важливо відкашлювати мокротиння, щоб вивести з дихальних шляхів мікроорганізми, які спричинили захворювання.
Ці способи допоможуть полегшити відкашлювання:
- відкашлюватися тоді, коли відчуваєте мокроту в горлі
- вдихнути і 2-3 рази відкашлятися в носовичок
Намагайтеся кашляти якомога спокійніше, а також подалі від людей та в носовичок або згин ліктя.

Що допоможе від кашлю?
- Захисний теплової “кокон”. Якщо ви страждаєте від кашлю, не зігрівайте тільки груди або область плечей, але також ноги. Вовняні шкарпетки й зігрівальні ванночки для ніг (наприклад, з 10% ефірним маслом евкаліпта) допоможуть і прогріють все тіло.
- Інгаляції. Підготуйте місткість з 0,5 л гарячої води і 5-10 краплями ефірної олії (наприклад, евкаліптової або тим’янової). Накрийте голову рушником, нахилившись над місткістю і вдихайте пар по можливості через ніс та видихайте через рот. Це допомагає розрідженню слизу, а також зволожує і заспокоює дихальні шляхи.
- Часте пиття. Пийте протягом дня мінімум два літри води без газу або теплого чаю, звичайного або трав’яного. Це допомагає організму розріджувати слиз і легше відкашлюється
- Вологість повітря в приміщенні. Зволожене повітря допомагає дихальним шляхам. Можна просто поставити на опалювальний прилад місткість з водою або поставити сушитися одяг в спальні. Крім того, обов’язково регулярно провітрюйте приміщення.

Оскільки при кашлі добре допомагає подорожник (Plantago lanceolata), ми його додали в склад препарата Wala Бронхо Плантаго Глобулі Велаті для внутрішнього застосування. Подорожник заспокоює подразнену слизову, полегшує приступи кашлю і сприяє зменшенню запалення дихальних шляхів.
- При сильних, незрозумілих або постійних скаргах
- Якщо при вдиху або видиху ви відчуваєте сильний біль
- При наявності крові в мокротинні
- При раптовому підвищенні температури тіла або дуже високій температурі
- При підозрі на бактеріальну інфекцію (про це може свідчити жовтувато-зелений колір слизу), якщо виникає задишка і кашель, довготривалий кашель
Наведені вище рекомендації та опису симптомів не є підставою для самодіагностики або самолікування. Вони не можуть замінити консультацію лікаря.